آشنایی  با هوشمند سازی ساختمان BMS

 

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند , ساختمانی می باشد که توسط سیستم های پیشرفته اتوماسیون به منظور نظارت و کنترل از راه دور طراحی می شود. یکپارچه سازی و تسهیل کاربری تمامی امکانات ساختمان بر روی سامانه هایی نظیر پنل لمسی , تلفن های هوشمند , تبلت ها و ریموت کنترل ها از مزایای این سیستم ها است.

خانه هوشمند چه امکاناتی ارائه می دهد؟

امکاناتی همچون نظارت و کنترل دوربین های مدار بسته , سیستم امنیتی , اعلام حریق , روشنایی , تهویه مطبوع , درب ها و پنجره ها , پرده ها , وسایل چند رسانه ای و موارد بسیار زیادی در زمینه فراهم نمودن رفاه و ایمنی و آسایش مطلوب افراد با بهترین عملکرد.

کاربرد ها :

با توجه به سیستم های High Tech و استفاده از برنامه ها و ابزار های سخت افزاری و نرم افزاری , رفاه مطلوب افراد به رسطح بالای از کیفیت رسیده است. خانه هوشمند از فناوری اتوماسیون سازی ساختمان بهره می گیرد تا باز خورد ها و اطلاعات هوشمندی از طریق نظارت بر اقصی نقاط خانه و امکاناتش را برای صاحب خانه فراهم می کند. به طور مثال یک خانه هوشمند می تواند به مراقبت از گل ها و گیاهان خانگی و باغچه ها در زمان مسافرت صاحب خانه بپردازد و آن ها را به موقع آبیاری کند.

همچنین برخی رفتار هایی که به کرات در برنامه روزانه موجود است و طی دوره های معین توسط افراد تکرار می شود با مدیریت هوشمند به دست فراموشی سپرده می شود و در هزینه منابع انسانی , زمان و مصرف انرژی میزان قابل توجهی صرفه جویی به عمل می آید.

به واسطه امکان تعریف سناریو های مختلف طبق خواسته مصرف کننده برای حالات مختلف زندگی اعم از مسافرت , ورود و خروج , خواب و بیداری , مهمانی , مطالعه و … علاوه بر مصرف بهینه انرژی به مطبوع سازی شرایط زندگی و آسایش و راحتی ساکنین ساختمان کمک شایانی می شود.

نحوه اجرای کلی :

یک بستر شبکه ( بی سیم و سیمی ) برای پیاده سازی خانه هوشمند و اتصال تمامی امکانات به هم از ملزومات خانه های هوشمند می باشد. تعداد بسیار زیادی پلتفرم تکنولوژی و پروتکل برای پیاده سازی ساختمان هوشمند وجود دارد و هر کدام دارای شیوه مخصوص به خود است. هر روش با دستگاه های  مختلف ارتباط برقرار می کند و به آن ها می گوید که چه کار کنند.

 

 

پروتکل های اتوماسیون به شیوه های سیم کشی مستقیم , خط قدرت , بی سیم هیبریدی و بی سیم مرسوم هستند. این پروتکل ها غالبا متن باز نیستند و همگی دارای API می باشند.

شرایط نگه داری پس از اجرا :

برخی برند های خارجی برای اعمال سناریو ها و فرامین برنامه ریزی شده مورد علاقه کاربر , نیاز به برنامه ریزی توسط متخصص دارند که هنگام نصب طبق توافق با مصرف کننده برنامه ریزی می شود. اما بعضی از برند ها توسط خود کاربر با اپلیکیشن تلفن همراه یا تبلت یا خود پنل قابل برنامه ریزی سناریو ها هستند.

به طور کلی خدمات پس از فروش شامل گارانتی و برنامه ریزی های بعدی در سیستم های هوشمند سازی ساختمان بسیار مهم هستند و حتما بایستی از شرکت ها و محصولاتی استفاده کنید که گارانتی مناسبی بدهند.

توالی اجرا :

سیستم های با بستر سیمی نیاز به نقشه پیش از سیم کشی دارند. سپس بعد از سفت کاری , کار سیم کشی ها و شبکه کشی شروع می شود تا پیش از مرحله نازک کاری به اتمام برسد. به طور معمول سیم های سر خط مصرف کننده به یک تابلو برق شامل عملگر ها ( باکس های رله ) و فیوز ها می آیند. بعد از اتمام گچ کاری و رنگ آمیزی ساختمان پنل های لمسی نصب می شوند.

X